Doczekaliśmy się przejścia w polskich platformach satelitarnych do standardu DVB-S2 i kompresji obrazu MPEG-4. W trzecim tygodniu sierpnia po jawiły się pierwsze informacje co do tego, jak ten proces miał by wyglądać. Do 25 sierpnia br. wiadome były wstępne plany operatorów nc+ i TVN. Natomiast Cyfrowy Polsat nie był gotowy na przedstawienie szczegółów i te miały pojawić się lada dzień.Ponieważ informacje zawarte w tym tekście mogą bardzo szybko się zmieniać – polecamy śledzić naszą stronę gdyż będziemy tam na bieżąco informować o kolejnych planowanych przenosinach, gdy tylko operatorzy opublikują stosowne komunikaty.
CEL ZMIAN
Oczywiście głównym celem stojącym za zmianami jest chęć pozyskania przez operatorów do dodatkowej pojemności satelitarnej na potrzeby poszerzania oferty. Na każdym przełączanym transponderze z DVB-S (SR: 27500 , FEC: 5/6) do DVB-S2 (8PSK, SR:27500 , FEC: 3/4) operator zysku je ok. 19 Mbit/s.
Co daje 19 Mbit/s? Jeśli za łożymy, że jeden kanał SD zajmu je średnio już w MPEG-4) ok. 2,5 Mbit/s, to na dodatkowym miejscu uda się umieścić w ten sposób 7 kanałów. A to i tak pesymistyczne założenie, bo stosuje się obecnie tzw. multipleksowanie statystyczne, regulując na bieżąco potrzebną przepływność – logiczne jest , że jeśli na jakimś kanale akurat nadawany jest np. program ezoteryczny, gdzie praktycznie na ekranie nie ma ruchu, to nie ma sensu dawać wtedy pełną jakość , można to przeznaczyć na inną stację. Zatem szacunek do 10 kanałów SD lub do 4 HD jest naszym zdaniem całkiem realny. A platformy transponderów mają po kilka….
Oprócz tego za przełączeniem przemawia też szereg innych czynników, m.in. brak sensu utrzymywania emisji tych samych kanałów po dwa razy w SD i HD, gdy większość odbiorców jednak już posiada dekodery HD oraz np. fakt, że duża część kanałów nawet swoje stacje w SD dosyła już w MPEG-4, więc przekazy wanie ich na satelicie w MPEG-2 wymaga dodatkowej rekompresji pogarszając jakość. Z miesiąca na miesiąc emisja w MPEG-2 coraz mocniej traci sens, podobnie jak usilne trzymanie się DVB-S, limitując pojemność transpondera. Na zmianie zyskają i operatorzy i odbiorcy, gdyż już zapowiadane są pierwsze nowe kanały, czy przełączanie obecnych stacji do HD.
ZMIANY W NC+
21 sierpnia , dzięki uprzejmości operatora , otrzymaliśmy wstępne informacje co do planowanych zmian. Z dziewięciu transponderów wykorzystywanych przez operatora – pięć już do tej pory działało w DVB-S2. Spośród pozostałych czterech zapowiedziano , że dwa pozostaną w DVB-S (m.in. z uwagi na potrzebę zachowania oferty telewizji na Kartę do października 2016), natomiast dwa zostaną przełączone do DVB-S2.
ZMIANY W CYFROWYM POLSACIE
Tu na dzień 25 sierpnia nie było wiadomo zbyt wiele. Po twierdzono plan przełączenia do HD 1 października kana/ów Travel Channel oraz Polsat Food Network . Pod koniec lipca informację o przejściu do emisji w wysokiej rozdzielczości podał także nadawca kana/u Fightbox, a ten jest również transmitowany z pojemności Cyfrowego Polsatu. Zmiany na listach kanałów w dekoderach każą przypuszczać, że wszystkie kanały w SD, które mają odpowiedniki w HD zostaną usunięte, ale ponieważ brak szczegółowej listy, trudno tu o konkrety. Sądząc po wykazie od platformy nc+ z transponderów Cyfrowego Polsatu wypadną kanały: Disney Channel i Discovery Channel.
Bez wątpienia operator będzie dążył do możliwe dużego zaoszczędzenia pojemności satelitarnej. Jeszcze w tym roku wystartować ma kanał Polsat 1 (przeznaczony dla widzów mieszkających za granicą, ale będzie transmitowany z 13°E), a na 2016 rok zapowiadanych jest kolejne 5 kanałów: Polsat Docu, Polsat Reality, Polsat Sport 2, Polsat Sport 3 i Polsat X. Poza tym nadawca przewiduje uruchamia nie wersji HD kolejnych swoich stacji. Na to wszystko potrzebna jest pojemność satelitarna , więc można podejrzewać , że przy okazji prowadzania zmian 1 października Cyfrowy Polsat od razu pójdzie w stronę przełączenia wszystkiego, co tylko można przełączyć. Aby nie narażać widzów na konieczność wielokrotnej zmiany parametrów.
PODSUMOWANIE
W momencie publikacji wiadomo było o tym, że nc+ przełączy dwa transpondery do DVB-S2, w przypadku Cyfrowego Polsatu spodziewane było przełączenie także dwóch. Dodatkowo dzięki usunięciu dubli kanałów SD operatorzy zaoszczędzą na operacji tyle miejsca, jak gdyby uruchomili nowy transponder. Pojawia się jednak pytanie, kiedy pozostałe transpondery, które jeszcze po 1 października 2015 pozostaną w DVB-S zostaną zmigrowane do DVB-S2? Aktualnie nie wiadomo , ale można podejrzewać , że nastąpi to w ciągu najbliższego roku od 1 października , najpóźniej 31 października 2016, gdy wygasną zobowiązania dotyczące oferty Telewizji na Kartę SD. Dla platformy nc+ będzie to oznaczało w zasadzie zysk na poziomie pozyskania kolejnego transpondera, gdyż ponownie będzie możliwe wyłączenie części dubli kanałów w SD. To sprawia , że przynajmniej najbliższa przyszłość jeśli chodzi i o jakość kanałów i o ich ilość maluje się w jasnych barwach, z korzyścią dla abonentów. Anteny o średnicy 60cm mogą przestać odbierać sygnał więc zalecany jest zakup talerza co najmniej o średnicy min. 80cm. Dodatkowo zmieniły się transpondery szczególnie w Cyfrowym Polsacie więc pojawiły się kolejne problemy z odbiorem. W związku z tym należy ponownie ustawić antenę satelitarną (w większości przypadków).