Do tej pory uruchomiono trzy bezpłatne multipleksy (jeden jest w całości zarezerwowany dla Telewizji Polskiej – MUX3), na których nadawane są 24 programy, oraz jeden multipleks płatny, na którym nadaje Cyfrowy Polsat (MUX4).
Konkurs na zagospodarowanie MUX8 obejmował cztery kanały uniwersalne, z których każdy oferuje inne treści.
Pierwszy z nich decyzją KRRiT przyznano TV Spectrum, która chce uruchomić program TV#. Co najmniej 30 proc. tygodniowego czasu nadawania na tym kanale w godz. 6.00-23.00 mają zająć filmy fabularne, seriale i audycje rozrywkowe.
Zadaniem drugiego z kanałów – Zoom TV, który uruchomi spółka Cable Television Network&Partners – jest „prezentowanie aktualnych wydarzeń z różnych stron Polski, prezentowanie audycji poświęconych idei samorządności i funkcjonowaniu lokalnych społeczności i edukacji obywatelskiej”. Ponadto mają się na nim znaleźć audycje poświęcone działaniom na rzecz interesu publicznego w warunkach pluralizmu poglądów politycznych.
Kolejny kanał ma promować aktywny rozwój człowieka, zdrowy tryb życia, rozwój zawodowy i społeczny, a także popularyzować aktywność fizyczną i relacjonować wydarzenia kulturalne i artystyczne. Zadanie to KRRiT powierzyła spółce Green Content, która uruchomi kanał Kiwi TV.
Ostatnim kanałem, jaki wkrótce zobaczą widzowie naziemnej telewizji cyfrowej, jest WP1; uruchomi go spółka o tej samej nazwie (związana z Wirtualną Polską). Ma on być poświęcony rozwojowi społeczeństwa, gospodarki, kultury i przemianom obyczajowym we współczesnych warunkach szybkiego rozwoju technicznego i technologicznego. Program ma też emitować „audycje poświęcone edukacji medialnej oraz treści pochodzące z nowych mediów, interaktywne i przyjazne dla odbiorców”.
KRRiT poinformowała, że nadawanie programów rozpocznie się po zawarciu umowy ze spółką EmiTel, która wygrała organizowany przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej konkurs na operatora MUX8.
Oprócz czterech kanałów, o rozdysponowaniu których KRRiT już zadecydowała, na nowym multipleksie znajdą się również kanały zarezerwowane na początku konkursu dla Telewizji Polskiej. TVP może uruchomić trzy kanały w zwykłej rozdzielczości SD lub jeden w zwykłej i jeden w wysokiej rozdzielczości.
Jak mówił na środowej konferencji prasowej prezes TVP Janusz Daszczyński, na nowy multipleks zostanie przeniesiony jeden z kanałów Telewizji Polskiej obecnych na MUX3, aby zwolnić tam miejsce dla TVP Kultura w wysokiej rozdzielczości. Nie zdradził jednak, który z kanałów zostanie przeniesiony na MUX8.