Zasięg cyfrowego radia DAB + w Polsce

Z badania Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że 65 proc. Polaków nie słyszało o procesie cyfryzacji radia. Pierwsze dwa nadajniki DAB+ uruchomiono w Polsce w październiku 2013 roku i kolejne dwa w sierpniu 2014 roku. W związku z tym w zasięgu cyfrowego radia są już cztery aglomeracje: warszawska, śląska, wrocławska i szczecińska.

NOWE EMISJE DAB+ OD SIERPNIA
Od początku sierpnia br. Polskie Radio rozpoczęło cyfrowe nadawanie DAB+ w kolejnych, po warszawskiej i śląskiej, aglomeracjach: wrocławskiej i szczecińskiej. Po włączeniu nadajników we Wrocławiu i Szczecinie łączny zasięg emisji DAB+ w Polsce obejmuje około 21 tys. km kw. (6,7%) terytorium oraz około 8,8 min (23,0%) populacji kraju.

Członek zarządu Polskiego Radia, Henryk Cichecki, zwraca uwagę, że doświadczenia europejskie oraz analiza możliwych wariantów rozwoju rynku radiowego w naszym kraju pokazują, iż proces cyfryzacji naziemnego sygnału radiowego jest koniecznością. Polskie Radio zamierza go zatem kontynuować i jako medium publiczne udostępniać słuchaczom, w jak najszerszy sposób, zróżnicowaną ofertę antenową, stopniowo uzupełnianą o usługi dodatkowe.

Na wspomnianych obszarach w systemie DAB+ dostępne są wszystkie Programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz, osiągalne tylko w ofercie cyfrowej, informacyjne Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio Rytm o profilu muzyczno-informacyjnym. Cyfrowo nadają również rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – Radio Wrocław, Polskie Radio Szczecin, Polskie Radio Katowice i mazowieckie Radio dla Ciebie.

Parametry regularnych emisji DAB+ w Polsce:

RTON Wrocław / Żórawina
Kanał: 12B (225,648 MHz); Moc: 5 kW;
Charakterystyka: D (kierunkowa); Polaryzacja: V (pionowa)

RTCN Szczecin / Kołowo
Kanał: 11A (216,928 MHz); Moc: 10 kW;
Charakterystyka: D (kierunkowa); Polaryzacja: H (pozioma)

RTCN Katowice / Kosztowy
Kanał: 10A (209,936 MHz); Moc: 6 kW;
Charakterystyka: ND (dookólna); Polaryzacja: H (pozioma)

RTCN Warszawa / PKiN
Kanał: 6B (183,648 MHz); Moc: 6 kW;
Charakterystyka: ND (dookólna); Polaryzacja: H (pozioma)

KOLEJNE MIASTA Z DAB+ OD PAŹDZIERNIKA
Proces, który rozpoczęliśmy 1 października ubiegłego roku, trwa. W tej chwili na cyfrze mogą nas słuchać mieszkańcy czterech wielkich aglomeracji w Polsce. Mamy nadzieję, że od października dołączą do nich mieszkańcy kolejnych sześciu dużych miast, co sprawi, że będziemy mogli zrealizować tegoroczne założenia co do budowy sieci cyfrowej w naszym kraju – ponad 30 proc. mieszkańców Polski będzie miało możliwość korzystania także z odbioru cyfrowego Polskiego Radia -zapowiedział w rozmowie z Newseria Biznes Andrzej Siezieniewski, prezes zarządu Polskiego Radia.

W październiku 2014 roku w kolejnych sześciu miastach włączone mają być nadajniki cyfrowe DAB+ Polskiego Radia (Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź, Opole i Poznań). Równocześnie z poszerzeniem zasięgu ma ruszyć nowa stacja dla dzieci i rodziców o roboczej nazwie Radio Bajka lub Radio Krasnal, a na początku przyszłego roku lub nieco później dla seniorów.

Pracujemy także nad ofertą dla starszego audytorium, czyli Radiem Retro. To jest potężna grupa słuchaczy. Uczymy, że potencjalnymi odbiorcami oferty nowej stacji będzie od 8 do 10 min mieszkańców naszego kraju. Chcielibyśmy ten program uruchomić na początku przyszłego roku, być może od 1 stycznia, może nieco później. To będzie zależało także od negocjacji z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, od uzyskania koncesji na nadawanie tego programu – zdradził Siezieniewski.

Kolejne etapy cyfryzacji są planowane na 1 stycznia i 1 kwietnia przyszłego roku i 1 lipca 2016 roku, a cały kraj będzie objęty cyfrowym Polskim Radiem do grudnia 2020 roku.W planach jest jeszcze piąty program nadawany cyfrowo. Może to być edukacyjne Radio Eureka, ale niewykluczone, że po rozmowach z rozgłośniami regionalnymi oraz KRRiT Polskie Radio zmieni ten plan. Zgodnie ze informacjami na stronie internetowej nadawcy program ma ruszyć od czerwca 2015 roku.Siezieniewski dodał, że na procesie cyfryzacji skorzystają również rozgłośnie regionalne, które dzięki niemu mogą urozmaicić ofertę. Przeciwni szybkiej cyfryzacji sąjednak nadawcy komercyjni. Argumentują oni, że jeśli proces zmiany technologii potrwa długo, będą musieli ponosić podwójne koszty nadawania w obydwu systemach. Z kolei jeśli zmiana będzie zbyt szybka, część odbiorców może zrezygnować z wymiany odbiornika radiowego. Do odbioru radia cyfrowego jest bowiem potrzebny nowocześniejszy sprzęt.

Nie zmienił się stosunek struktur komercyjnych do emisji cyfrowej. Toczą się w tej sprawie rozmowy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji utworzyła specjalny zespół, który ma wypracować formułę, która sprawi, że także struktury komercyjne zaangażują się w ten proces. Bardzo Uczę na to, że w którymś momencie świadomość, że jest to proces nieuchronny, dotrze także do kolegów z komercji i włączą się czynnie w budowanie zarówno sieci, jak i oferty programowej – powiedział Siezieniewski.

Podkreślił, że cyfryzacja radia w Europie trwa już w 15 krajach, a w kilku kolejnych wkrótce się rozpocznie. W Norwegii od początku 2017 roku radio może w ogóle przestać nadawać analogowo, ale tylko pod warunkiem, że co najmniej 50 proc. populacji będzie miało odbiorniki umożliwiające słuchanie radia cyfrowego. O wyłączeniu transmisji analogowej, jak powiedział Siezieniewski, myśli się także w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W Polsce przez kilka lat dostępny będzie zarówno sygnał cyfrowy, jak i analogowy.

O DAB+ PODCZAS TARGÓW SAT KRAK 2014
Obecnie w ramach cyfrowego radia DAB+ można odbierać jedynie stacje Polskiego Radia, ponieważ – jak już wspomniano – rozgłośnie komercyjne niechętnie podchodzą do tematu cyfryzacji radiofonii w Polsce. Ponadto do odbioru sygnału cyfrowego DAB+ potrzebny jest specjalny odbiornik z obsługą tego standardu. Cyfryzacja radia jest jednak nieunikniona, podobnie jak miało to miejsce w przypadku telewizji. Cyfryzacja niesie za sobą wiele zalet – przede wszystkim pozwala na uruchomienie większej ilości stacji w ramach tego samego pasma, a także umożliwia uruchomienie dodatkowych usług. 4 października 2013 roku podczas targów telewizji cyfrowej SAT KRAK 2013 w Krakowie odbyła się konferencja pt. „DAB+. Czy cyfryzacja radia w Polsce się uda?”. Udział w niej, oprócz redaktora naczelnego SAT Kuriera, Janusz Sulisza, wzięli: Paweł Mathia, naczelny inżynier Polskiego Radia, Krzysztof Lemiech z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) i Tomasz Kamiński z firmy TechniSat.

Podczas zbliżających się targów SAT KRAK 2014 temat cyfryzacji radia w Polsce będzie kontynuowany. 3 października znakomici goście, a wśród nich przedstawiciele Polskiego Radia, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, EmiTela oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, będą poruszać tematy związane z cyfryzacją radia w Polsce. Jaka jest strategia Polskiego Radia względem DAB+ na najbliższe lata? Kiedy wystartują nowe nadajniki DAB+? Kiedy możemy spodziewać się ogólnopolskiego zasięgu sygnału DAB+ w naszym kraju? Kiedy radioodbiorniki analogowe nie będą już przydatne? Jak kształtować się będą ceny radioodbiorników DAB+? Jakie dodatkowe usługi i funkcje towarzyszą DAB+? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać podczas konferencji o DAB+ w Krakowie w dniu 3 października o godz. 12:00. Zapraszamy do rzeczowej dyskusji wszystkich zainteresowanych tą technologią (wstęp wolny). Liczymy, że na targi SAT KRAK 2014 uda się uruchomić emisję DAB+ w Krakowie, w tym nowe, dodatkowe usługi, takie jak EPG i Journaline, oprócz istniejących już SLS i DLS.

TYLKO CO TRZECI POLAK SŁYSZAŁ O CYFRYZACJI RADIA
Z badań Millward Brown* wynika, że o procesie cyfryzacji słyszał tylko co trzeci Polak (35%). Tylko 20% Polaków wie, że aby odbierać radio cyfrowe, należy zakupić radioodbiornik DAB+. Jednak aż 44% respondentów zadeklarowało chęć zakupu nowego odbiornika, gdy sygnał analogowy zostanie wyłączony. 31% zrezygnowałoby wtedy ze słuchania radia w ogóle, a 21% słuchałoby radia tylko w Internecie. 33% Polaków uznaje cyfryzację radia jako niepotrzebną, a 29% ma pozytywny stosunek do cyfryzacji (29%).

Jak wynika z badania, 46% Polaków słucha radia codziennie, 18% kilka razy w tygodniu, 6% rzadziej niż raz w tygodniu. 24% badanych nie słucha radia wcale. 69% słuchaczy odbiera radio w sposób tradycyjny, a 6% badanych – przez Internet, 3% – za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

ASPEKTY TECHNICZNE, CZYLI NIE KUPUJ W CIEMNO
8 lipca 2014 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła stanowisko, w którym rekomenduje stosowanie dokumentu pod tytułem „Minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiornika radiofonii cyfrowej DAB+ przeznaczonego dla Polski” w produkcji, imporcie i dystrybucji handlowej urządzeń odbiorczych radiofonii cyfrowej DAB+ przeznaczonych na rynek polski. Dokument można pobrać ze strony internetowej KRRiT.

Sukces przejścia na nadawanie cyfrowe będzie zależał od przekonania społeczeństwa, że oferta dostarczana cyfrowo będzie nie mniej atrakcyjna i wartościowa niż ta dostępna w sieci, a dostęp do niej będzie prostszy, bardziej niezawodny i nie będzie się wiązał z dodatkowymi kosztami. Odbiornik nie będzie drogi, jeżeli będzie zgodny w zakresie minimalnego zestawu parametrów z normami europejskimi. Jednak dotychczasowe doświadczenia pokazują, że to nie zawsze wystarcza, zwłaszcza jeżeli chodzi o właściwą prezentację liter charakterystycznych dla polskiego alfabetu przez odbiorniki wyposażone w najprostszy wyświetlacz znakowy – czytamy w komunikacie KRRiT.

Dokument określający minimalne wymagania dla odbiornika DAB+ ma być wskazówką zarówno dla nadawców, jak i dla producentów odbiorników DAB+, jakie parametry należy stosować i jak konstruować odbiorniki, aby zapewnić minimum interoperacyjności gwarantującej bezbłędny przekaz. Jego forma i przeznaczenie pozwalają wykorzystywać go przez środowisko jako przykład kodeksu dobrych praktyk.

mapa zasięgu DAB+

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter
MobiSerwis
× Jesteśmy na WhatsApp