Od jakiegoś czasu media zasypują doniesieniami o nowym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej. Jakie tak naprawdę da nam korzyści? Czy faktycznie będziemy musieli wymienić nasze stare telewizory lub dekodery? Kiedy tak naprawę telewizyjna nowinka dotrze do Polski? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć o współczesnym standardzie DVB-T2.
Ministerstwo Cyfryzacji wydało projekt rozporządzenia aktualizującego technologiczne parametry odbiorników telewizyjnych dostosowanych do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Wiele świadczy, że docelowym standardem do którego nasza telewizja naziemna zmigruje będzie DVB-T2 z kompresją wideo HEVC.
W lipcu 2013r. w Polsce zakończono emisję analogowego sygnału telewizji naziemnej. Dla większości użytkowników przejście na standard cyfrowy (DVB-T), koniecznością było wymianę starych (także kineskopowych) telewizorów czy zakup odpowiedniego dekodera, która umożliwia odbiór telewizji naziemnej.
Zatem okazuje się jednak, iż to nie koniec zmian dla odbiorców telewizji naziemnej. W Polsce trwają już prace nad zastosowaniem nowego standardu – DVB-T2. Ma on zaoferować jeszcze doskonalszą jakość dźwięku oraz obrazu, a zarazem zagwarantuje, że na telewizyjnych multipleksach zmieści się znacznie większa liczba kanałów.
Kiedy tak naprawdę możemy więc spodziewać się wdrożenia DVB-T2? – Daty wprowadzenia DVB-T2 oficjalnie nie ma. Data 2022 r. padła w konsultacjach jako propozycja wprowadzenia nowego standardu nadawania równocześnie z uwolnieniem pasma 700 MHz.
WYMAGANIA DVB-T2
Aktualnie obowiązującym prawem stanowi rozporządzenie z dnia 7 lipca 2015 roku (Dz. U. z 2015 r. poz. 1042). Projektowane rozporządzenie ma dokładnie na celu dostosowanie odbiorników do parametrów wymaganych w standardzie nadawania i , uwzględniając fakt przyjęcia decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącej pasma 700 MHz (694-790 MHz). Przekazanie pasma telewizyjnego 700 MHz na potrzeby systemów 5G spowoduje brak perspektywy rozwoju telewizyjnej oferty programowej , w oparciu o współczesny standard DVB-T dlatego zatem jest planowane wprowadzenia bardziej wydajnego standardu DVB-T2/HEVC wraz ze zmianą przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce. W związku ze zmianą przeznaczenia pasma 700 MHz, konieczne jest przeniesienie nadawców TV do zakresu poniżej 694 MHz. Telewizory które trafią do sprzedaży po 30 czerwca 2020 roku powinny obsłużyć zakres VHF (174-230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i UHF (w zakresie 470-694 MHz zamiast obecnego 470-790 MHz) w kanałach o szerokości 8 MHz.
Czy trzeba będzie wymienić telewizor, dekoder na nowy?
Według szacunków ZIPSEE do 2021 r. w nawet 91 procent gospodarstw domowych będzie znajdować się odbiornik zgodny ze standardem DVB-T2. Problem może pojawić się w przypadku starszych telewizorów czy dekoderów. Niektóre z nich nie posiadają wbudowanego modułu DVB-T2 lub odpowiedniego kodowania. W tym przypadku jedynym sposobem na odbiór sygnału w nowym standardzie będzie kupno odpowiedniego dekodera lub wymiana telewizora na nowy.
Jak sprawdzić czy nasz odbiornik posiada moduł dvb-t2?
Najprościej będzie się zwrócić do serwisu zapisując model naszego odbiornika czy dekodera lub sprawdzić specyfikację sprzętu z książką urządzenia. Teoretycznie producenci odbiorników telewizyjnych mogli by wypuścić aktualizację która aktywuje moduł DVB-T2. Ale pewności niema że taka aktualizacja zadziała. W związku powyższym dla producenta bardziej opłacalne jest przekonanie widza do zakupu nowego odbiornika niż „łatanie” starego sprzętu.
W dalszym ciągu znaczna liczba użytkowników kupuje najtańsze dekodery DVB-T które po przejściu na DVBT-2 prawdopodobnie nie będą w stanie odbierać telewizji naziemnej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora czy dekodera? Poniżej przykład Dekodera Manta 07 który nie wspiera telewizji DVB-T2. Dlaczego? Ponieważ nie zawiera dekodowania strumienia AVC (profil HP@L4 dla HDTV, profil MP@L3 dla SDTV) oraz strumienia HEVC (HDTV – brak konkretnego profilu i SDTV – MP@L3.1) zaznaczone na żółto.
W takim razie jakie dekodery kupić by odbierały telewizję naziemna (DVB-T, DVB-T2)? Poniżej przedstawiamy kilka modeli które wspierają obydwa standardy.
– Ferguson Ariva T265 DVB-T2 H.265/HEVC!
– Ferguson Ariva T760i DVB-T/T2 H.265
– Medi@link ML7100 IPTV / DVB-T2 H.265 HEVC
– Opticum AX LION HD 265 DVB-T2 HEVC
– Opticum TERRA Plus HD 265 DVB-T2 HEVC
– Qviart T2H265 HEVC DVB-T2/C H.265
Porównanie dostępnych parametrów dla DVB-T i DVB-T2 (pogrubieniem zaznaczono nowości)