Za wzorcowy rynek naziemnej telewizji cyfrowej można uznać na przykład rynek niemiecki,gdzie do wyłączenia naziemnej telewizji analogowej doszło już w 2003 roku, czyli 10 lat wcześniej niż w Polsce. Co prawda emisje są tam prowadzone w MPEG-2 a nie w nowszym MPEG-4 jak ma to miejsce w Polsce, ale wygląda na to,że Niemcy w ogóle pominą standard MPEG-4 i od razu przejdą na HEVC/H.265. Tak wynika z zapowiedzi grupy niemieckich nadawców i organizacji, które uruchomiły wspólną Inicjatywę wspierająca wdrożenie DVB-T2 HD HEVC dla naziemnej telewizji cyfrowej w tym kraju.Przejście na DVB-T2 Jest planowane w Niemczech na wiosnę 2017 roku w ponad 10 obszarach metro-politalnych i powinno zostać zakończone w połowie 2019 roku w całym kraju. Jednak pierwsze kanały DVB-T2 HD będzie można odbierać na wyznaczonych obszarach pilotażowych już w połowie 2016 roku. Innym modelowym rynkiem naziemnej telewizji cyfrowej jest rynek brytyjski. Tam dla SD używany jest standard DVB-T/ MPEG-2 a dla transmisji HD – DVB-T2/ MPEG-4, czyli migracja na nowsze stan dardy rozpoczęła się tam wcześniej ni.z. w Niemczech. Nie słychać tam jednak za bardzo nfc na temat przejścia na HEVC.
W Polsce w lipcu ruszyły trwające miesiąc testy DVB-T2 HEVC 4K, prowadzone przez Telewizję Polską, ale do uruchomienia transmisji w tym standardzie raczej szybko w naszym kraju nie dojdzie, przy najmniej nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Dużym zagrożeniem dla naziemnej telewizji cyfrowej w Europie jest tendencja do przeznaczania pasma UHF dla operatorów telekomunikacyjnych na potrzeby mobilnych usług, takich jak szybki Internet. w Niemczech podjęto Już decyzję, by pasmo 700 MHz (tzw. drugą dywidendę cyfrową) uwolnić i wykorzystać dla mobilnych usług szerokopasmowych . W 2014 roku Pascal Lamy zarekomendował Komisji Europejskiej, by przydział pasma 700 MHz od był się w całej Europie do 2020 roku (plus minus dwa lata), pozwalając poszczególnym krajom zaplanować i przeprowadzić własne realokacje pasma. Oczekuje się, że aukcja pasma 700 MHz rozpocznie się niedługo także w Wielkiej Brytanii. Francja planuje zacząć proces przenoszenia pasma 700 MHz dla operatorów telekomunikacyjnych w 2016 roku. Ważna dla przyszłości naziemnej telewizJ1 cyfrowej będzie z pewnością konferencja WRC-15 Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), która odbędzie w Genewie w Szwajcarii od 2 do 27 listopada 2015 roku. Może zapaść tam wiele ważnych ustaleń.
Wracając do tematu ewolucji na ziemnej telewizji cyfrowej w kierunku UHD, raczej mało prawdopodobne Jest to, że 4K szybko stanie się powszechnym standardem dla DVB-T2, NTC w Polsce to nadal głównie kanały SD. TVP dopiero testuje DVB-T2 HEVC 4K i prędzej dojdzie do uruchomienia nowych multipleksów w tym standardzie niż do przełączenia tych obecnych do DVB-T2 HEVC. Oznaczałoby to bowiem konieczność wymiany odbiorników na nowsze, obsługujące te standardy. Oczywiście do takiej migracji na pewno dojdzie i to prawdopodobnie na przestrzeni najbliższej dekady,warto zatem przy kup nie nowego sprzętu zwracać uwagę, czy obsługuje DVB-T2,ewentualnie HEVC i4K.
Według prognoz 2014 roku firmy Northem Sky Research, zajmującej się badaniami rynku, liczba kanałów Ultra HD na całym świecie Wzrośnie w ciągu najbliższych 10 lat do 800 kanałów.Z tego 550 kanałów ma być nadawanych przez satelitę. Być może są to zbyt optymistyczne prognozy, ale wiadomo już, że pierwsze liniowe kanały Ultra HD 4K mają pojawić się w przekazie satelitarnym jeszcze w tym roku. Należy się podziewać, że z początku kanały w ultrawysokiej rozdzielczości będą nadawane FTA, czyli w sposób nieszyfrowany, ale po kilku miesiącach mogą siać się płatnymi kanałami premium dla abo neot6w wybranych platform. Niemal pewne jest, że jeden z zapowiadanych ostatnio kanałów Ultra HD będzie cały czas udostępniony FTA. Chodzi o pearl.tv, którego start jest zapowiadany na wrzesień bieżącego roku. Niestety będzie to tylko kanał telezakupowy do tego skierowany głównie na niemiecki rynek. Będzie do można oglądać przez satelitę Astra 19,2°E.
Innym zapowiadanym na jesień kanałem w jakości Ultra HD 4K jest FunBox 4K Ultra HD. Generalnie .jest to projekt zapowiadany już od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz poinformowano oficjalnie o przybliżonym terminie jego startu. Wiadomo,że nowy kanał od SPI International, nadawcy znanego na polskim rynku przede wszystkim z kanałów FllmBox i Kino Polska, pojawi się na satelicie Eutelat Hot Bird 13°E. Podczas wystawy ANGA COM 2015 w Kolonii w Niemczech można było oglądać materiały 41-tego nadawcy w kanale demo Hot Bird 4K1. Oprócz nich nowością były treści dostarczone przez niemieckiego nadawcę Anixe HD Television, W czerwcu br. francuski CANAL+ przeprowadził transmisję testową finału Ligi Mistrzów UEFA.Sygnał był szyfrowany i w związku z tym nie był osiągalny dla zwykłego widza.
We wrześniu br. do Europy zawitać ma także Stingray Ambiance Ultra HD – nowy kanał relaksacyjny od kanadyjskiego nadawcy.Jego dostępność będzie zależeć od tego, czy któryś z europejskich opera torów zdecyduje się dołączyć go do swojej oferty. UHD na satelicie to nie tylko regularne lub testowe emisje, ale zdarzają się też różnego rodzaju dosyły czy przekazy National Theatre Live i Sony Digital Cinema 4K potwierdziły kolejne dwie produkcje, które zostaną pokazane w jakości 4K.
Podsumowując,4K jest już w początkowej fazie jeśli chodzi o wdraża nie tego standardu na poszczególnych rynkach. Co z 8K przez satelitę? Japoński nadawca publiczny NHK w dniach 28-31 maja br. zaprezentował swoje najnowsze osiągnięcia dotyczą ce transmisji 8K Super Hi-Vision. Jedną z głównych atrakcji dni otwartych był pokaz transmisji 8K z kompresją HEVC poprzez jednego z satelitów Broadcasting Satellite System Corporation (B-SAT) z modulacją 16APSK. Sygnał był uplinkowany z centrum nadawczego NHK w okręgu Shibuya i odbierany na telewizorze BK z 22 kanałowym dźwiękiem. Jak podaje japoński nadawca,standard HEVC pozwoli na kompresję sygnału BK z 72 Gbit/s do 85 Mbit/s. Przypomnijmy, że BK dla telewizji to rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli, czyli cztery razy więcej niż. dla 4K i 16 razy więcej niż w przypadku HD. Najbliższe miesiące z pewnością przyniosą zapowiedzi kolejnych lln1owych kanałów UHD na satelicie.