Porównanie podstawowych typów anten telewizyjnych

Anteny Pokojowe

Zastosowanie anten pokojowych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T jest zależne od miejsc o wielkim natężeniu sygnału, w minimalnej odległości od obiektu nadawczego. Anteny te charakteryzuje niewielki zysk energetyczny i niezwykle częste zastosowanie wzmacniaczy antenowych o wielkim wzmocnieniu. Sprawia to, że mimo atrakcyjnego kształtu i często niewysokiej ceny, antena ta może być niewystarczająca. Jeśli nawet odbierzemy sygnał, odbiór prawdopodobnie może być podatny na zakłócenia (chodzenie po mieszkaniu, włączanie urządzeń elektrycznych, przejeżdżające za oknem samochody) przedstawiające się chwilowymi przerwami w odbiorze, „zmrożeniami obrazu” lub charakterystycznymi kwadratami na ekranie.

Odmianą anten domowych są anteny panelowe przeznaczone do montażu na zewnątrz pomieszczeń. Z reguły charakteryzuje je ta sama konstrukcja elektryczna jak również kłopoty z odbiorem (niewielki zysk anteny i wzmacniacz często pogarszający odbiór), zatem ich używanie jest bardzo komfortowe, ale jednocześnie ograniczone do małego obszaru wokół nadajnika.

Anteny Siatkowe

Innym typem anteny przeznaczonym raczej do wykorzystania w niewielkich odległościach od obiektu nadawczego jest antena siatkowa. Anteny tego standardu często są zaopatrzone w zintegrowany symetryzator lub wzmacniacz szerokopasmowy. Niestety ich wartość bardzo zależy od wykonania. W siłę możliwości należy unikać anten siatkowych ze wzmacniaczami.

Anteny wieloelementowe Yagi

Antena Yagi jest anteną kierunkową. W warunkach miejskich, blisko obiektu nadawczego, z zasady wystarczy antena kilkuelementowa, prosta, nieduża i łatwa w montażu. Antena powinna być zaopatrzona w symetryzator. Przy słabym sygnale możliwe jest skorzystanie użycie właściwie dobranego wzmacniacza, natomiast na pewno lepsze wyniki (stabilniejszy odbiór) da zastosowanie anteny o wyższej liczbie zastosowanych elementów. Przy znaczniejszych odległościach potrzebne będzie wykorzystanie bardziej skomplikowanej anteny wieloelementowej. Realny zasięg odbioru DVB-T przy mocy promieniowanej ERP (efektywna moc wypromieniowana) 100kW wynosi około 70 km, czasem nawet dużo dalej.

porównanie anten

Zakończenie

Instalacja antenowa to główny element odbiorczej instalacji telewizyjnej. Jeżeli zachodzi jej konieczność zmiany lub modernizacji, warto zwrócić na to szczególną uwagą, co da  bezproblemowy odbiór telewizji naziemnej. Wybierajmy rozwiązanie najkorzystniejsze dla swoich potrzeb (przewymiarowanie nie zawsze ma sens), zawsze starając się zadbać o jakość – doskonalszą jakość elektryczną i mechaniczną anteny, zwiększa jej jakość odbioru i żywotność eksploatacji. Unikajmy zatem anten oraz najtańszych dodatków, zwracajmy uwagę na zastosowane środki do produkcji, ogólną jakość i trwałość wykonania. Nie oddajmy się zwariować producentom i sprzedawcom, że sprzedawana przez nich antena jest „DVB-T ready”, albo „DVB-T HD ready” i przez to kosztuje o 10 – 20 zł więcej. Anteny włożone w folię z etykietką „Antena telewizyjna” i „Antena DVB-T” w pięknym opakowaniu, stojąca obok jest przeważnie wyprodukowana z tych samych materiałów, w tej samej technologii , posiada zbliżone parametry, wymiary itd.

Środek  anteny pokojowej

20140920_132525 20140920_132602

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter
MobiSerwis
× Jesteśmy na WhatsApp