Najtańsze telewizory UHD 4K można kupić w cenie już poniżej 2000 zł. Największą popularnością cieszą się jednak modele kosztujące od 3000 zł wzwyż, które posiadają wiele dodatkowych funkcji w porównaniu ze swoimi tańszymi braćmi. Duży spadek cen telewizorów Ultra HD w ostatnim czasie doprowadził do wzrostu sprzedaży i do zwiększenia zainteresowania ultrawysoką rozdzielczością. W związku z tym konsumenci poszukują treści UHD, których ilość niestety nadal nie jest wystarczająca. Gdzie znaleźć materiały wideo w rozdzielczości 4K?
Pierwszy na myśl nasuwa się Internet, gdzie znaleźć można właściwie wszystko. I to jest strzał w dziesiątkę! Dużo darmowych treści w UHD 4K można znaleźć na przykład na YouTube. Wystarczy wpisać w okienku wyszukiwarki „UHD”, „4K” lub „Ultra HD” i wyskoczy nam mnóstwo propozycji. Są to, co prawda, krótkie filmiki i pokazują głównie przyrodę, ale na początek przygody z ultra wysoką rozdzielczością są odpowiednie. Co zrobić, kiedy darmowe filmiki przestaną nam już wystarczać? Gdzie znaleźć coś bardziej ambitnego – np. filmy pełnometrażowe w 4K? Tutaj z pomocą przychodzą internetowe wypożyczalnie VOD, takie jak Netflix. Na wielu nowych modelach telewizorów taka aplikacja jest dostępna – wystarczy się zarejestrować i wybrać opcję premium za 11,99 euro (ok. 50 zł) miesięcznie. Pierwszy miesiąc oglądania jest za darmo. Innym serwisami, które oferują filmy 4K, są Strefa VOD Samsunga czy Filmbox Live na telewizorach LG.
Eutelsat Hot Bird (13°E)
Z pozycji orbitalnej 13°E, gdzie stacjonują satelity Eutelsat Hot Bird, można odbierać dwa kanały UHD – FunBox 4K i Hot Bird 4k1. Oba te kanały są aktualnie dostępne jako FTA, ale FunBox 4K ma zostać w przyszłości zakodowany. Warto dodać, że FunBox 4K jest oferowany przez polską sieć kablową Telkab z Tczewa. Emisję FTA tego kanału z satelity Eutelsat Hot Bird 13B (13°E) rozpoczęto na początku września 2015 roku. Zarówno FunBox 4K jak i Hot Bird 4k1 są aktualnie kanałami demonstracyjnymi nadają materiały promocyjne. Przykładowo w ramach Hot Bird 4k1 można od początku roku oglądać między innymi promo The Museum Channel. Stacja prezentuje najpiękniejsze europejskie muzea, a także wystawy z wiodących europejskich galerii, i jest dostępna w wybranych sieciach kablowych i IPTV we Francji, Portugalii, Belgii czy Rumunii. The Museum Channel można oglądać także poprzez Internet na komputerach, tabletach, smartfonach czy Smart TV, po uiszczeniu stosownej opłaty.Niewykluczone, że emisja materiału promocyjnego The Museum Channel w 4K jest związana z planami uruchomienia tego kanału na satelicie i to właśnie w ultrawysokiej rozdzielczości. W kanale Hot Bird 4k1, obok promo The Museum Channel, nadawane są również inne materiały promocyjne. W marcu pojawiły się zapowiedzi uruchomienia na 13°E kanału UHD od włoskiego nadawcy publicznego Rai. Według nieoficjalnych informacji, wybrane mecze Euro 2016 zostaną pokazane przez Rai Sport właśnie w ultrawysokiej rozdzielczości. Z tej wyjątkowej okazji oglądania wybranych rozgrywek w 4K będą mogli skorzystać, bez dodatkowych opłat, wszyscy użytkownicy platformy satelitarnej tivusat. Należy tutaj zaznaczyć, że przekaz będzie szyfrowany w Nagra MA – N3. Wiadomo, że pierwszym meczem, którego transmisja na żywo zostanie zrealizowana w UHD, będzie mecz otwarcia mistrzostw (Francja – Rumunia) w dniu 10 czerwca o godz. 21:00. Należy się spodziewać, że Rai Sport UHD pokaże również transmisje wszystkich ćwierćfinałów, półfinałów oraz finału, który zostanie rozegrany 10 lipca o godz. 21:00. W UHD nie powinno zabraknąć również meczów z udziałem reprezentacji Włoch. Do uruchomienia kanałów Ultra HD szykuje się również OSN, dostawca płatnej telewizji satelitarnej na Bliskim Wschodzie, świadczący swoje usługi za pośrednictwem satelitów Eutelsat 7 WestA(7°W), Nilesat 201 (7°W) i Eutelsat 8 West B (8°W). W ramach zawartej z Eutelsatem umowy wynajął nowe pojemności na satelicie Eutelsat 8 West B, które posłużą do uruchomienia jego pierwszych kanałów UHD, ale także umożliwią rozszerzenie oferty o dodatkowe kanały HD.
Astra (19,2°E)
Operator satelitarny SES nadaje już poprzez swoje satelity 8 kanałów Ultra HD 4K – pearl.tv 4K UHD, Fashion One 4K, Airtel 4K, Dish UHD Promo, High 4K TV, Insight UHD, NASA TV UHD i UHD1 by ASTRA/ HD+. Ponadto w lipcu 2015 roku SES podpisał ze Sky Deutschland umowę z dodatkową pojemność dla transmisji Ultra HD. Spośród wyżej wymienionych kanałów na satelitach Astra (19,2°E) nadawane są:
Fashion One 4K, Insight UHD, pearl.tv 4K UHD, UHD1 by ASTRA/ HD+, a także kanały demo SES UHD Demo Channel i CANAL+ en Ultra HD. Ten ostatni, mimo że jest kanałem demo, od czasu do czasu transmituje na żywo, w ramach testów, mecze piłki nożnej, oczywiście sygnał jest wtedy szyfrowany. Przykładowo, w UHD francuski CANAL+ transmitował ostatnio mecz Olympique Lyon – Paris Saint-Germain, rozegrany w niedzielę, 28 lutego 2016 roku w ramach 28. kolejki Ligue 1. Poprzednio był to mecz AS Monaco – Paris Saint-Germain we wrześniu ub.r. UHD1 by ASTRA/HD+ wystartował 4 września 2015 roku wraz z otwarciem wystawy IFA 2015 w Berlinie. Jest on współtworzony przez operatora satelitarnego SES i niemiecką platformę HD+. UHD1 by ASTRA/HD+ jest nadawany FTA w godzinach od 8:00 do 20:00, natomiast po godz. 20:00 sygnał jest szyfrowany dla HD+ Również 4 września ub.r. uruchomiony został kanał pearl.tv 4K UHD. Jest to niemiecki kanał telezakupowy. Na satelicie Astra (19,2°E) dostępne są także wersje SD i HD tej stacji.
Fashion One 4K został uruchomiony 1 września 2015 roku. Na tym samym transponderze dostępny jest kanał HD Fashion One 4K Preview, który ma zachęcić widzów do przejścia na oglądanie w Ultra HD. Co ciekawe, w kanale Fashion One 4K nadawane są materiały również w języku polskim. Nadawcą jest sieć telewizyjna Fashion One. Fashion One 4K to pierwszy na świecie kanał telewizyjny o modzie dostępny w rozdzielczości 4K. W jego ramówce nie brakuje takich hitów, jak „Model Yoga” i „Fashion On A Platę”, a także materiałów o trendach w modzie, programów poradnikowych, pokazów mody czy relacji z czerwonego dywanu. Insight UHD wystartował na satelicie Astra (19,2°E) w dniu 5 października 2015 roku. Jego nadawcą jest holenderska spółka TV Enter-tainment Reality NetWork (TERN). Grupą docelową są widzowie w wieku 18-45 lat. Stacja prezentuje treści o przyrodzie, sporcie, podróżach i wiele innych.
Astra (28,2°E)
Na Astrze (28,2°E), podobnie jak na 19,2°E, nadawany jest nie-kodowany kanał demo operatora SES. Poza nim, nie ma tam na razie żadnych innych kanałów 4K. Jednak jak twierdzi brytyjski regulator medialny Ofcom, w 2025 roku nawet 30 kanałów UHD plus bardzo duża liczba kanałów HD mogą być w Wielkiej Brytanii „z łatwością rozmieszczone” w ramach obowiązujących dla tego kraju przydziałów pasma na transmisje satelitarne DTH.
W swoim dokumencie konsultacyjnym zatytułowanym „Space Spectrum Strategy” Ofcom wysuwa tezę, że brytyjskie kanały będą mogły być nadawane w ramach przydzielonych Wielkiej Brytanii pozycji orbitalnych, dzięki wykorzystaniu w przyszłości bardziej wydajnych technologii, takich jak DVB-S2 czy standard kompresji HEVC. Według Ofcomu, dwa czynniki pomogą zaspokoić zapotrzebowanie na dodatkową pojemność – nowe technologie oraz koniec równoległej emisji w SD i HD. Mimo że na 28,2°E nie ma jeszcze regularnych kanałów HD, to można spodziewać się, że przodownikiem w tym zakresie będzie brytyjska platforma satelitarna Sky, która zresztą oferuje już dekodery UHD 4K z serii Sky Q i zapowiedziała wprowadzenie usługi UHD jeszcze w tym roku. Ewentualny kanał 4K od Sky UK będzie prawdopodobnie kodowany.
Turksat (42°E)
Na satelicie Turksat 2A nadawany jest jeden kanał 4K. TRT 4K tureckiego nadawcy publicznego wystartował 19 lutego 2015 roku. Co ciekawe, nie szyfruje nadawanych tam sporadycznie meczów piłki nożnej. Przykładowo w październiku ub.r. pokazał relację na żywo ze spotkania Fenerbahęe SK-Ajax Amsterdam w ramach rozgrywek Ligi Europy. Była to pierwsza w historii tureckiego nadawcy publicznego TRT transmisja meczu piłkarskiego na żywo w 4K. Należy jednak dodać, że TRT 4K nadawany jest w wiązce wschodniej (East) satelity Turksat 2A. To oznacza, że do odbioru w Polsce konieczna jest większa antena satelitarna. Do odbioru trzeba anteny satelitarnej powyżej 1,5 m na południu i 1,8 m w centrum Polski. Co więcej, wiązka ta jest wrażliwa na średnie i małe zachmurzenie lub opady (8PSK), więc tak naprawdę zalecana jest jeszcze większa antena.
Eutelsat (36°E)
Na tym satelicie nadawane są dwa kanały UHD – oba kodowane w systemie ADEC i dostępne wyłącznie dla abonentów rosyjskiej platformy Trikolor TV. Jednym z tych kanałów jest Insight UHD, znany z Astry 19,2°E, a drugim – Trikolor Ultra HD. Dodatkowo na jednym z transponderów prowadzone są testy UHD opatrzone logiem innej rosyjskiej platformy – NTV Plus. Przekaz ten identyfikuje się jako Test123 i jest niekodowany. Platforma Trikolor TV uruchomiła pakiet składający się z dwóch kanałów Ultra HD 4K – Trikolor Ultra HD i Insight UHD – w dniu 15 listopada 2015 roku. Abonenci Trikolor TV mogą oglądać nowe kanały bez dodatkowych opłat. Operator ma już w swojej ofercie dekodery UHD 4K. Trikolor Ultra HD to całodobowy kanał filmowy dla widzów powyżej 16 lat. Nadawca planuje każdego roku wzbogać jego ofertę o 100-140 nowych filmów. Insight UHD zastąpił kanał demo UHD platformy Trikolor TV nadawany od 22 października 2014 roku.
Eutelsat (5°W)
Na satelicie Eutelsat 5 West A (5°W) nadawany jest kanał pro-mo francuskiej platformy satelitarnej Fransat – identyfikujący się jako FRANSAT ULTRA HD DEMO. Jego sygnał jest niekodowany (FTA). Fransat jest satelitarną alternatywą dla sieci naziemnej telewizji cyfrowej we Francji. Jej operatorem jest Eutelsat. Usługa obejmuje kilkadziesiąt niekodowanych kanałów telewizyjnych, większość w jakości HD, w tym najbardziej popularne francuskie stacje. Kanał Fransat Ultra HD Demo oferuje różnorodne treści, w tym te nadawane już w kanale demo Hot Bird 4k1 na 13°E, np. materiały promocyjne The Museum Channel.
Hispasat (30°W)
Również hiszpański operator satelitarny Hispasat posiada własny kanał demonstracyjny w rozdzielczości UHD. Jest nim Hispasat 4K HEVC. Rozpoczął on nadawanie we wrześniu 2015 roku. Tak naprawdę na tym samym transponderze na 30°W nadawane są dwa różne przekazy UHD – oprócz Hispasat 4K HEVC także H2B2VS. Hispasat 4K HEVC nadaje z technologią High Dynamie Rangę (HDR – wysoki zakres dynamiki) i kompresją HEN/C/H.265. Nowa technologia HDR zapewnia lepszą jakość, jaśniejszy obraz, większy kontrast i więcej kolorów. Pozwala na wyświetlanie obrazów o zakresie jasności porównywalnym z zakresem jasności widzianym przez człowieka.
Ultra HD 4K w kablu i naziemnej
Z naszych informacji wynika, że aktualnie tylko jedna polska kablówka oferuje swoim abonentom kanał UHD – wspomniana wcześniej Telkab z Tczewa. Natomiast uruchomienie kanałów UHD w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce to raczej bardzo odległa perspektywa, gdyż do tego celu wymagana jest duża pojemność, nawet po ewentualnym przełączeniu do DVB-T2 i HEVC. Ponadto wydaje się, że żaden polski nadawca nie jest jeszcze gotowy do uruchomienia regularnego kanału UHD. Aktualnie ani Cyfrowy Polsat, ani nc+ nie oferują przez satelitę żadnego kanału UHD 4K. Nie mają też w ofercie dekoderów wspierających ultrawysoką rozdzielczość. Czy ulegnie to w najbliższym czasie zmianie? Warto zwrócić uwagę, że prawa do Euro 2016 ma Telewizja Polsat, w związku z czym kanał UHD, choćby testowy, z wybranymi meczami, byłby postrzegany jako krok w dobrym kierunku. Przypomnijmy, że Cyfrowy Polsat pierwsze emisje testowe w HD nadał podczas MŚ 2006. Teraz sytuacja mogłaby się powtórzyć, ale już z UHD. Od pierwszej transmisji HD Cyfrowego Polsatu minęło już 10 lat. Co ciekawe, nadająca również z 13°E platforma tivusat będzie emitować kanał włoskiego Rai Sport z meczami Euro 2016 właśnie w UHD. Platforma nc+ rozpoczęła w lutym na jednym ze swoich transponderów na satelicie Eutelsat Hot Bird (13°E) testy standardu kompresji H.265/HEVC. Czy to jeden z pierwszych kroków w kierunku uruchomienia w przyszłości przez nc+ kanału UHD 4K? Operator tej platformy nie chce na razie informować o planach, datach i dostępności ewentualnego kanału 4K.